Trys kartos, trys kelionės

Paroda

Birželio 1 d. - Liepos 31 d., 2020

Gelgaudiškio dvaro rūmuose (Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių rajonas)

Nuo šių metų birželio 1 d. iki liepos 31 d. Gelgaudiškio dvaro rūmuose (Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių rajonas) veikia jungtinė Adolio Jono Krištopaičio, Kęstučio Cibulio ir Jurgitos Martinionytės paroda  „3 Kartos, 3 Kelionės “.

Parodos pristatymą galima pradėti lyg pasaką: “seniai seniai – prieš šimtą metų, Žeimelio seniūnijoje, Balanėlių kaime gyveno Ona ir Ignas Krištopaičiai. Jie turėjo 8 vaikus: šešis sūnus ir dvi dukras…“. Parodoje mums svarbūs trys iš šių vaikų: pirmagimis Adolis, sūnus Jonas ir dukra Elena. Eksponuojama AdolioKrištopaičio (1925–2000) tapyba, Elenos sūnaus Kęstučio Cibulio (g. 1962) odos dirbiniai ir Jono anūkės Jurgitos Martinionytės (g. 1989 m.) naujausias meninis-socialinis projektas.

 

Taigi, vienos giminės trys kartos. Trys kūrėjai, nors tikrai ne vieninteliai giminėje. Trys kūrybiškos kelionės. Ir juos vienijanti kelio ar kelionės tema. Penkeri profesionalaus, Lietuvoje žinomo dailininko Adolio kūrybos dešimtmečiai: nuo realistinių kūrinių 1950-aisiais metais iki modernistinių, ženklo formą įgavusių darbų 2000-aisiais. Parodoje kiekvieną dešimtmetį pristatys kelio motyvas, o greta jo – paveikslas, reprezentuojantis menininko mėgtą žanrą: peizažą, portretą, mariną ar abstrakciją. Estetiška, intelektuali, metaforiška tapyba be nerimo ir su daug prasmės.

 

Treji dešimtmečiai Kęstučio – diplomuoto zoo-inžinieriaus, o dabar tautodailininko – darbo su oda. 1989 m. Kęstutis privačiai pasimokė pas odos meistrą Kėdainiuose ir pradėjo siūti odines striukes, paltus ir kitus odinius gaminius. Nors dar 1970-ųjų pabaigoje po Žeimelio vidurinę mokyklą jis vaikščiojo su savo pasigamintu odiniu portfeliu… Nuo 2010 m. jis kryptingai kuria rankines, kuprines, diržus, raktines, apyrankes ir pan., su savo gaminiais dalyvauja Lietuvos ir užsienio amatininkų mugėse, šventėse, veda edukacinius užsiėmimus. O menininko gyslelė nuo jam būdingo funkcionalaus, struktūriškai solidaus galanterinio gaminio kasdien veda vis tolyn vienetinio kūrinio iš odos link. Atrandant savitą dekorą, unikalų dizainą, kartais – ir naujas paskirtis.

 

 Ir geras kūrybinis dešimtmetis Jurgitos kelionės – profesionalios aprangos dizainerės, kuri jau spėjo išbandyti ir kitas dizaino sritis. Savo meniniams dirbiniams pristatyti ji sukūrė internetinę svetainę „JMartinionytė Handmade Woks“. Šiemet, ieškodama savo kūrybinio kelio, Jurgitai sukūrė ciklą „Lietuvos kelias Nr. 001 –> 013“ – ant brokuotų kelio ženklų plėvelės nutapė portretus, apie kuriuos pati sako: „gimė idėja, jog kiekvienas žmogus, turintis savo asmeninį kelią, turi ir savo aiškią poziciją socialiniame ar visuomeniniame pasaulyje. Tą poziciją perteikiu per kelio ženklo simbolį ir pasirinktus žmones, kurie formuoja, veda, moko, inspiruoja kiekvieno asmeninę pasaulėžiūros kryptį. Taip padeda atrasti save ir savąjį kelią ar kelionę.“

Parodą kuruoja Adolio Jono Krištopaičio anūkė, menotyrininkė Violeta Krištopaitytė-Jocienė (Kaunas).  tel. 8 656 45905; el. paštas: vikristo@gmail.com.

Prenumeruokite naujienas

Gaukite pranešimus apie naujus kūrinius ir parodas

prenumeruokite