Rasa Rožinskienė „Ką kalba angelai…”

Rasos Rožinskienės koliažo darbų paroda

2023 m. sausio 7 d. - kovo 1 d.

Gelgaudiškio dvaro rūmai (Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių raj.)

2023 m. sausio 7 d. – 2023 m. kovo 1 d. Gelgaudiškio dvaro rūmuose (Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių raj.) veikia Rasos Rožinskienės koliažo darbų paroda „Ką kalba angelai…“.

 

APRENGIANT SVAJONĘ

Prieš mus – kūriniai, apie kuriuos beveik nebūtina rašyti menotyrininkui. Mat puikiai apie juos rašo ir aiškina pati autorė Rasa Rožinskienė. O kai kurias jos darbų paslaptis geriau apibūdintų mados dizaineris, archainių raštų žinovas-etnologas ar stebuklinių istorijų rašytojas. Nes tai pasaulis, atsiradęs išvydus švytinčias gijas, iš kurių nuaustas pasaulis, lyg perpratus senovines žinias, kurios nuo „amžių amžinųjų“ buvo saugomos žiniuonių moterų. Pasitelkus įgimtą kūrybinį talentą ir jausmą, kaip dėlioti tūkstančius smulkių elementų į vieną visumą, alsuojančią visais pasaulio turtais. Kuriant vaizdus, kuriuose be didelių pastangų galima skaityti įdomiausius ir slaptingiausius pasakojimus. 

Rasos Rožinskienės paveiksluose matome ne pačius Angelus – nes kas iš tiesų yra šios galingos dvasinės Būtybės, užtikrintai nežino beveik niekas. Rasos darbuose tematome apdarus, kuriais jie pasirodė autorės dėmesingoms akims, o mūsų žvilgsniams buvo materializuoti daugiavalandinio kūrėjos darbo dėka. Ir galime paskaityti dedikaciją, kokiam žmogui jie skirti. Kaip senaisiais laikais – kai moterys aprengdavo savo artimiausios aplinkos žmones, o dievdirbiai kurdavo savo bendruomenei. Personalizuotas, į asmenį fokusuotas kūrimo judesys atrodo priešingas profesionaliajai kūrybai – šioji dažniau kreipiama nesuinteresuotos, objektyvesnės estetikos link. Tačiau Rasos darbai – nors ne menininkės-tekstilininkės kuriami, yra tolimi tiesiog rankdarbinei saviraiškai, kai savai buičiai neriamos servetėles ar mezgami šalikai. Ryškus ir savitas jų pasaulėvaizdis – monumentaliai santūrus ir drauge trykštantis būties džiaugsmu bei formų apstybe – kviečia išvysti jame taikomosios ir vaizduojamosios dailės funkcijų lydinį, daugelio lygmenų harmonizavimo, vienijimo judesį. Rasa turi gerą tekstilės meno pojūtį, taip artimą gelminei moters savasčiai, o sėkmės jos kūrybiniams procesams bei rezultatams prideda subalansuoto komponavimo jausmas, daugybės elementų suderinimo pajėga – tad vis vėlesniuose kūriniuose matyti, kaip tobulėja Angelų siluetai, grakštėja linijos ir vizualinė ritmika, grynėja spalvų kalba. Stabčiojant ties kiekvienu angelu, vis įdomiau matyti, kaip atlasuose ir aksomuose, linuose ir senuose audiniuose, nėriniuose ir karoliukuose subanguoja įvairiausių stichijų galios, atplukdydamos į mūsų pasaulį angeliškus pavidalus. Kartais jie panašūs į jūrų deives su gintarais rūbų tinkluose, kitąkart primena karališkas būtybes prabangiomis sukniomis ar šamanus gaivališkais gamtos apdarais… Jie kalba vis kita kalba ir vis kitas istorijas, bet visada vertybiškai orientuodami ir susisiekdami su gelminiais jausmų ežerais. Dalindamiesi patirtimi, kaip kasdienybės staklėmis austi savo dieviškąjį „Dabar“.

Rasos Rožinskienės visata kuriama plazdenant mylinčio ir atgaivinančio rūpesčio audeklams – su kūrybiniu įkarščiu ir žmogišku sąžiningumu autorė „rengia“ savo pasaulį ir jo žmones. Suteikdama psichologinės, dvasinės išminties ir meilės apdarą – saugantį, šildantį, auginantį. Tad ją tikrai supras Motinos, Mokytojos, Žynės ir Mylinčiosios. Angelų išmintimi ji nori apgaubti ir kitus žiūrinčiuosius, atverdama suvokimui apie žmogaus siekius, ribas ir grožį. Ir mokydama puošti svajones – bent savo širdies tyloje.

 Menotyrininkė Violeta Jocienė

 

Paroda veiks iki 2023 m. kovo 1 d.

Parodą rengia Šakių KC Gelgaudiškio padalinys, Gelgaudiškio dvaras, galerija „Aukso pjūvis“.

Maloniai kviečiame.

 

Prenumeruokite naujienas

Gaukite pranešimus apie naujus kūrinius ir parodas

prenumeruokite