Manto Mikulevičiaus ir Vytenio Mikulevičiaus paroda Videniškių vienuolyno muziejuje

ŠVENTIEJI PO SAULĖMIS... JŲ „BROMOS“ IR „VIEČNASTYS“

2021 balandžio 1 - 2021 birželio 30

Videniškių vienuolyno muziejus, Šilelio g. 6a, Videniškiai, Molėtų rajonas

Videniškių vienuolyno muziejuje – lietuviškų saulučių ir naujai interpretuotų šventųjų sakraliniai tekstai ir potekstės. Erdvėje, kuri mena Pl. Mykolo Giedraičio dvasią, kurioje sukurta garsioji Mykolo Olševskio knyga „Broma, atverta ing viečnastį“ (1753 m.) laukiama kauniečių menininkų Manto ir Vytenio Mikulevičių kūryba, kurie bandys atverti naujas „bromas“ į kitokias „viečnastis“. Abu autoriai – tėvas ir sūnus – yra Mikulevičių kūrybinės dinastijos atstovai, tarp kurių minėtini skulptoriai, tapytojai, juvelyrai, teatro pasaulio atstovai.

Mantas Mikulevičius (g. 1973) – metalo ir medžio plastikos darbų kūrėjas, tautodailininkų sąjungos narys, meninių-patriotinių iniciatyvų Kaune organizatorius ir fotografuojantis  menininkas. Prieš keletą metų pradėjęs liedinti autorinius varpus ir miniatiūrines saulutes, surengė nemaža parodų Lietuvoje, taip pat Berlyne (su sūnumi). Iš žalvario liedinamos autoriaus saulutės, perėjusios kūrybinių transformacijų procesą, tapo subtiliais juvelyrinės plastikos objektais: papuošalais, interjero detalėmis, etnokultūriniais ženklais. Saulutės yra keliavusios su autoriumi piligriminėse kelionėse, dalyvavusios Šv. Mišiose su Popiežiumi. Mantas apie jas sako: “saulutės man – grožio simbolis. Tobulos savo formomis, raštais, simboliais, energetika. Saulutę suvokiu kaip simbolį, nešantį sėkmę, saugantį nuo blogio“. Įgavusios beveik hipnotinį sakralų švytėjimą, M. Mikulevičiaus miniatiūros naujai aktualizuoja senųjų tradicijų išmintį, tampa naujos mūsų būties dalimi, kalba apie bendrą dabarties lietuvio ir archetipinio ženklo ateitį.

Vytenis Mikulevičius (g. 1996), šiemet baigiantis tapybos magistrantūros studijas Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete, 2019–2020 m. jau spėjo surengti personalines parodas Kaune, Berlyne (su tėvu), Niujorke ir Los Andžele. Pastaruoju metu savo darbuose jungia kompiuterinių žaidimų, skaitmeninės animacijos personažus, Fan Art‘o kūrybos lauko principus su lietuviškos etnokultūros klodais ir krikščioniškosios dvasinės kultūros paveldu. Pristatomame cikle „Mano kultūra“ nutapytos dievybės iš vieno mėgstamiausių jo žaidimų „Senieji Raštai“ („Elder Scrolls“), kurios derinamos su liaudies skulptūrai būdinga šventųjų vaizdavimo tradicija. Pasiskolindamas liaudiškąją plastiką, tapytojas kuria „žvelgdamas iš žaidime sukurto veikėjo perspektyvos“, sujungdamas realųjį pasaulį, „kur svarbu Lietuva, tradicija, menas, ir žaidimų pasaulį – absoliučią fikciją, dalykus, kurie įdomūs kuriantiems personažus“. Greta Vytenis eksponuoja etiudines kompozicijas, kuriose atsiskleidžia lietuvių liaudies skulptūrų, kitų etnografinių motyvų studijos. Ekspresyvi, koloristinė jo tapyba išsiskiria nepamirštama emocine įtaiga, jėga ir šviesa, sklindančia iš monumentalios kompozicijos kūrinių.

Menotyrininkė Violeta Krištopaitytė-Jocienė

 

Paroda veiks nuo 2021 m. balandžio 1 d. iki birželio 30 d.

Parodą rengia Molėtų krašto muziejus ir Molėtų dailės galerija, kuruoja galerija „Aukso pjūvis“ (Kaunas).

Dėl parodos lankymo teirautis 867135291 [mobilusis], Vaida Sakolnikienė, Videniškių vienuolyno muziejus

 

Prenumeruokite naujienas

Gaukite pranešimus apie naujus kūrinius ir parodas

prenumeruokite