„Laikmečio liepsnose” – Manto Mikulevičiaus meninė instaliacija

Birželio 10 d. -  Birželio 17 d., 2020

Kauno geležinkelis

Nuo birželio 10-osios  iki birželio 17-osios keliaujančius traukiniais Kauno geležinkelio stoties perone palydi erdvinė kompozicija su keturiais  kryžiais. Tai simboliškas kauniečio menininko Manto Mikulevičiaus  kūrinys  „Laikmečio liepsnose“, skirtas Gedulo ir Vilties dienai paminėti.

Autoriui svarbu, kad tragiškus įvykius, nulėmusius daugiau nei 131 tūkstančio Lietuvos gyventojų likimus,  menanti 1941 – ųjų birželio 14 – oji nenugrimztų užmarštin.

Medinio rėmo, imituojančio traukinio vagoną, fone įkomponuoti lietuviški simboliai kryžiai – saulės, ženklinantys tris šeimos kartas: vaikus, tėvus ir senelius, kurie buvo išplėšti iš savo gimtinės ir prievarta ištremti. Istorija paliudijo, kad šios represijos buvo nukreiptos ne į pavienių žmonių, o į šeimų naikinimą, taip sunaikinant ir jų ilgametę patirtį, kultūrą bei jos įtaką visuomenei. M. Mikulevičius lietuviškas saulutes, kurių skirtingose formose atsispindi begalė prasmių, sutapatina su žmogumi: centrinė figūra – vaiko, šonuose – tėvai, didžiausios figūros – seneliai. Simbolių kūrybai panaudota mediena buvo deginama iki suanglėjimo, kuriant galvota apie baisaus laikmečio liepsnų paliestus daugelio žmonių likimus.

Surūdijęs metalas (teko aptikti jį vadinant „verkiančia geležimi“ ) kalba apie kančią, laiką, gyvojo įvykių liudijimo nykimą, laisvės netektį.

Vienoje iš saulių boluojančios apatinė dalis, spindulys ir kryžius viršuje  pažymi, kad šaknys, tikėjimas ir viltis tremtinių širdyse išliko.

Žiūrovai kviečiami susimąstyti, ieškoti prasmių, dalintis kilusiomis mintimis su kitais. Svarbu apie šiuos įvykius kalbėti, juos prisiminti, nes tai mūsų tautos praeitis ir patirtis. Autoriaus nuomone,  tik gerai suprasdami buvusių įvykių mastą ir tragizmą bei remdamiesi juos išgyvenusiųjų stiprybe galime kurti pilnavertę ateitį mums ir mūsų vaikams.

Kompozicija sukurta iš antrinių žaliavų.

Prenumeruokite naujienas

Gaukite pranešimus apie naujus kūrinius ir parodas

prenumeruokite