Judita Liaudanskaitė „Žvilgsnis į Niujorką”

2023 m. liepos 4-rugpjūčio 31 d.

Galerija "Aukso pjūvis" (BLC verslo centras, K. Donelaičio g. 62, Kaunas)

2023 m. liepos 4 – rugpjūčio 31 d. Kaune, galerijoje „Aukso pjūvis“ (BLC verslo centras, K. Donelaičio g. 62) veikia Juditos Liaudanskaitės fotografijų paroda „Žvilgsnis į Niujorką“.

Ne dangoraižiai, o žmonės, išgyvenę pandemiją. Miesto erdvių fragmentai, išlaikę karantino suvaržymų pėdsakus. Alternatyvius gyvenimus manifestuojantys, keistai meniški eksterjerų elementai… Tokį Niujorką šį kartą siekė parodyti fotografė Judita Liaudanskaitė, 2022 m. birželio pradžioje įgyvendindama savo kūrybinį projektą: po-pandeminio gyvenimo pulso fiksavimą įspūdingajame megapolyje. Žvelgdama į Manheteno ir Bruklino rajonus, Centrinį parką, metro ar naująsias architektūrines-žaliąsias oazes, ji fiksavo ne „ikoninį“, iš filmų pažįstamą Niujorko veidą. Socialiai angažuotą užduotį išsikėlusi menininkė fiksavo „Didžiojo obuolio“ realybės kadrus, kuriuose atrado kasdienį, bet nekasdienišką didmiesčio gyvenimą, atsispindintį vitrinose, gatvių sankryžose, ant pastatų sienų ar tiesiog grindinyje.

Su miestovaizdžiais ir abstraktesnėmis vizualinėmis struktūromis iki šiol daugiau bendravusią kūrėją pirmą kartą taip ryškiai sudomino žmonės. Savitame Juditos socialiniame tyrime Niujorko gyventojai ar svečiai žingsniuoja Broadway‘aus teatro rajone, 5-ąja Aveniu, Centrinio parko prieigose ar ilsisi jame pačiame, stoviniuoja metro stotelėse ar sankryžose. Arba savo laikysena deklaruoja judėjimo prasmės prarastį ir atrastas kitokias būvio formas. Tapdami simboliškais žinios nešėjais, šie žmonės autorę domina ne kaip portretuotinos asmenybės. Žvelgdama į juos atidžiai, bet be kritikos, Judita fiksuoja niujorkiečių patirtus ir tebejuntamus apribojimus, sociumo daugiasluoksniškumo iššūkius, bet taip pat ir laisvę. Ne tik saviraiškos ar elgsenos laisvę, bet ir laisvę susikurti savo erdvę, savitas personalines „kapsules“, kuriose individuliai realizuojami socialiniai, fiziniai ar meta-fiziniai jų poreikiai. 

Kitoje fotografijų grupėje menininkės akis stebi Niujorko gatvių ženklus ir afišas, grafičius ar sienų tapybą – taip atrandant Niujorką, anot autorės, „su tik jam būdingais simboliais ir vizualia architektūrine sąranga“. Juditos fotografinių kadrų organizavime savaime daug architektūros, tarsi siekiant nepamesti vizualinės – o ir mentalinės – koordinačių sistemos. Nuotraukos turi charakteringai stabilią, aiškią struktūrą, vertinant kompozicinio teiginio statiką; tebemėgstama foto-efektų naudosena, kartais beveik pereinant į foto-tapybą. Tuo pačiu fotografei rūpi netikėtai susikuriantys, kontekstus keičiantys asociatyviniai pavidalai, detalėse pastebėti spalviniai sąskambiai ar formų kaita, imantys pasakoti savas istorijas. Išryškinti objektai tampa apibendrinančiais kodais, kurie lyg unikalios miesto tatuiruotės plėtoja sudėtingą socio-urbanistinį naratyvą – apie miestą, kurio „didybė ir įvairovė“, sako Judita, „man kelia nuostabą, kuris nuolat mutuoja įgaudamas vis naujesnes ir modernesnes architektūrines formas, tuo pačiu išlaikydamas jau artefaktais tampančius pastatus“. Kurio sudėtingame, milijonais realybių skylančiame organizme stebėtinai natūraliai koegzistuoja ir atskirtis, ir vienybės potencialas, natūra ir kultūra, fragmentavimasis ir visuma, kiekvieną dieną naujai įgalinantys harmoningą beribio megapolio funkcionavimą.

Judita Liaudanskaitė – kaunietė fotomenininkė, turinti inžinerijos mokslų diplomą, studijavusi paveldosaugą, 2022 m. gavusi Meno kūrėjo statusą. Meno rezidentūros stipendiatė Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (2020). Parodinėje veikloje aktyviau dalyvauja nuo 2019 m., o 2020 m. jau spėjo surengti parodą San Francisko Moscone‘ės parodų centre. 

Menotyrininkė Violeta Jocienė

 

Paroda veiks iki rugpjūčio 31 d.

Eksponuojamas fotografijas galima įsigyti.

Maloniai kviečiame.

 

 

Prenumeruokite naujienas

Gaukite pranešimus apie naujus kūrinius ir parodas

prenumeruokite