Eglė Petraitytė-Talalienė „Dvaro link”

Koliažo darbų ir akvarelių paroda

2023 gegužės 15 d. - liepos 1 d., parodos atidarymas gegužės 19 d. 17 val.

Gelgaudiškio dvaro rūmai, Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių raj.

2023 m. gegužės 15 d. – liepos 1 d. Gelgaudiškio dvaro rūmuose (Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių raj.) eksponuojama kaunietės dailininkės Eglės Petraitytės-Talalienės koliažo darbų ir akvarelių paroda „Dvaro link”. 

Parodos atidarymas: gegužės 19 d. 17 val.

Eglės Petraitytės-Talalienės paroda šį kartą, regis, gimė iš arbatos puodelio – išgerto ir dar nepanaudoto gėrimo pakeliai menininkės rankose virto paveikslų kūrimo priemonėmis, retai sutinkama koliažine dailės technika. Iš jų neįtikėtinai išmoningai sudėliotos paveikslų kompozicijos, paslaptingi koliažai, kurie lyg regėjimas sūkuriuoja numanomo puodelio garų tumuluose, veda senųjų civilizacijų atminties galerijomis, lydi ateities vizijų link.

Neįprastos technologinės priemonės autorei padiktavo rusvas spalvas, sendintą, gilų ir šiltą koloritą, puikiai valdomą patyrusios akvarelės ir tekstilės meistrės. Natūraliai formavosi ir paviršiaus reljefas – nelygus, ruplėtas lyg priešistorinio gyvūno oda, bet drauge primenantis senąsias mozaikas, tvirtovių ar bažnyčių mūrą, jautrias gotikinių skliautų nerviūras. Daugybė tradicijų ir istorijų ima skambėti šių kūrinių akivaizdoje, atgaivindami Egipto, Bizantijos, Tarpupio kultūrų pasakojimus, Viduramžių Europos vaizdinius. Tai savita kelionė laike, į kurios asociacijų lauką nepastebimai įplaukia ir žiūrinčiojo patirtys, susijusios su arbatos gėrimu – jos kvapais ir spalvomis, išsiskleidžiančiais žiedais ar arbatos lapeliu, anuomet įkritusiu į medituojančio Budos puodelį. Atmintyje atgimsta susitikimai, įvykę prie šio stebuklingo gėrimo, kažkurį rytą ar vakarą mus aplankę svarbūs jausmai, mintys ar nušvitimai, kai vėl gurkštelėjome arbatos nektaro.

Parodos kūriniai stebina ne tik atvirumu istorinei perspektyvai, etnologinei sąmonei ir sakralioms patirtims. Jie turi ir savo šiuolaikiškąją pusę, mat yra artimi vis populiarėjančioms aplinkos ir bio-meno kryptims, juose organiškai skamba gamtosaugos ir tvarumo idėjos. O atsakingas vartojimas ir pagarba gamtai autorei rūpėjo seniai, kai ši tematika dar nebuvo tokia madinga: jau 1986 m. E. Petraitytė-Talalienė Lietuvos gamtos apsaugos draugijos Kauno skyriaus buvo apdovanota už gamtos apsaugos idėjų populiarinimą parodoje „Aplinka ir žmogus“. Panašios idėjos ir originalūs jų sprendimai menininkės kūryboje vystomi ne vieną dešimtmetį, įrašydami ją į novatoriškos Lietuvos tekstilės kūrėjų gretas.

„Dvaro link“ atkeliavęs žiūrovas kviečiamas patirti motiniškai šiltą, namų aromato persmelktą E. Petraitytės-Talalienės pasaulį. Jame vyksta jaukus meno ir kasdienybės ritualo pasimatymas, paslaptingai „fermentuojasi“ kultūros istorijos ir asmeninės patirties susitikimo gėrimas, gaubiamas tebejuntamų bergamotės, citrinžolės ar erškėtrožės kvapų.

Eglė Petraitytė-Talalienė 1975 m. baigė LTSR Valstybinio dailės instituto Kauno vakarinį skyrių ir įgijo dekoratyvinės dailės dailininkės specialybę. Lietuvos dailininkų sąjungos narė nuo 1995 m. Nuo 1976 m. aktyviai dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Neretai naudodama eksperimentines technikas, kuria autorinės tekstilės ir akvarelės srityse; dirba pedagoge. 

Menotyrininkė Violeta Jocienė

 

Parodą rengia Šakių KC Gelgaudiškio padalinys, Gelgaudiškio dvaras, galerija „Aukso pjūvis”

Maloniai kviečiame.

Prenumeruokite naujienas

Gaukite pranešimus apie naujus kūrinius ir parodas

prenumeruokite