A. Švenčionio fotografijų paroda „Piliakalniai ir legendos”

2023 m. liepos 6 - rugpjūčio 31 d.

Gelgaudiškio dvaro rūmai, Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių raj.

Šių metų liepos 6 d. 14 val. Gelgaudiškio dvaro rūmuose (adresas: Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių rajonas) pristatoma Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Piliakalniai ir legendos“, skirta Lietuvos Valstybės dienai.

Kas geriausiai šiandien reprezentuoja Lietuvos senosios istorijos periodą, kuomet vyravo didingi karalių ir kunigaikščių klestėjimo laikai? Daugelis pritartų, jog tai – piliakalniai, kurių mūsų kraštuose suskaičiuojama daugiau nei 900. Tačiau A. Švenčionis sukuria darnų tandemą, kur piliakalnius, užfiksuotus fotografijose, lydi istorijos – vietovių legendos. Taip vaizdas ir žodis sujungiami į vieną ir tampa žiūrovui kur kas paveikesni nei egzistuodami atskirai.

Šiuos du reiškinius galerijos „Aukso pjūvis“ inicijuotoje parodoje sujungęs fotomenininkas Albertas Švenčionis, pristato visiškai naujus fotografijos kūrinius. Juose įamžinta dalis Lietuvos paveldo – piliakalniai, o minėtosios legendos – archaišką įspūdį stiprinantys, ant rankų darbo popieriaus atspausdinti tekstai, suteikia papildomos informacijos ir emocinio krūvio.

Albertas Švenčionis jau daug metų skiria kelionėms po Lietuvą ir piliakalnių vaizdų „medžioklei“, yra surengęs parodų, jo fotografijos puošia istorinius leidinius ir kt. Dažniausiai jis nesirenka populiariausių piliakalnių vietovių, o stengiasi parodyti didybę ir tų, kurie yra primiršti, kartais tiesiog išnyksta kraštovaizdyje, yra sunkiai prieinami. Istorikas Gintautas Zabiela apie autorių sako: „Alberto Švenčionio kelias piliakalnių link nėra skubus. Jis išjaustas, išmąstytas, išžiūrėtas pro fotoaparato objektyvą ir ne tik pro jį. Piliakalnis šiam menininkui yra didybė ir paslapties įsikūnijimas, objektas, balansuojantis ant pažinimo ribos ir dėl to neregėtai patrauklus ir mistinis“. Įvairios oro sąlygos, menininko pasirinkti rakursai, fokusavimo niuansai nulemia fotografijose vyraujančią nuotaiką ir jų estetiką, kuri mus vienokiu ar kitokiu būdu paliečia, leidžia susimąstyti apie mūsų šalies istoriją, savo tapatybę, iššaukia įvairias jausenas.

Šios parodos atidarymo metu bus pristatyta ir naujausia A. Švenčionio knyga „Būtsargiai“. Tai – albumas, kuriame pateikiamas daugybės metų A. Švenčionio darbo rezultatas – meniškai ir subtiliai įamžinti Lietuvos piliakalniai.

Paroda „Piliakalniai ir legendos“ leidžia mums pajusti senųjų laikų šalies dvasią, kuri pasižymi galia ir yra dabartinės mūsų valstybės ištakos. Tai – mūsų šaknys, padedančios suprasti, kokia tauta mes buvome, esame, privalome būti. Tai ypatingai svarbu šiandienos neramiame geopolitiniame kontekste, kai vyksta žiaurus karas Ukrainoje, o ir mūsų valstybė patiria įvairiausias grėsmes. Didingos praeities palikimas ir atmintis yra mūsų išlikimo garantas. Apie tai ir pasakoja A. Švenčionio pristatoma paroda.

Menotyrininkė Miglė Morkūnaitė-Vervečkienė

 

Paroda veiks iki rugpjūčio 31 d.

Parodą rengia Šakių KC Gelgaudiškio padalinys, Gelgaudiškio dvaras, galerija „Aukso pjūvis“

Maloniai kviečiame.

 

 

 

Prenumeruokite naujienas

Gaukite pranešimus apie naujus kūrinius ir parodas

prenumeruokite