Aukso pjūvis pristato: Gelgaudiškio dvaro rūmuose - Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Lietuvos piliakalniai“, skirta Lietuvos valstybės dienai

Liepos 4 2017

Šių metų liepos 6 d. Gelgaudiškio dvare (adresas: Parko g. 5, Gelgaudiškis, Šakių rajonas) atidaroma Alberto Švenčionio fotografijų paroda „Lietuvos piliakalniai“, skirta Lietuvos valstybės dienai.

Jau kone dešimtmetį A. Švenčionis skiria savo laiką ir jėgas Lietuvos piliakalnių vaizdų įamžinimui fotografijose ir yra užfiksavęs didžiąją jų dalį. Šios fotografijos turi ne tik istorinę bei mokslinę, bet ir meninę vertę. Ši juntama kiekviename kadre, kuriame stengiamasi ne tik pateikti istoriškai reikšmingą vietovę, bet ir pabrėžti ją supančias detales, ne visada pastebimas plika akimi. Fotografas tam renkasi skirtingus rakursus, kuriuose fotoobjektyvo pagalba „apčiuopiami“ įvairūs gamtos reiškiniai: vienur dominuoja dangaus kūnų kuriamos šviesos „misterijos“, išryškinančios unikalią vietovės aurą, kitur susitelkiama į tam tikras detales – pievas, žolynus. Žinoma, kūriniuose svarbi ir piliakalnį supanti aplinka, jo kontekstas, stipriai lemiantys galutinį fotografijoje įamžintą vaizdinį.

Fotografijų ekspoziciją lydi ir unikaliai pateiktos piliakalnių legendos, padavimai – ant medinės lentos pritvirtinti bičių vaško korių lakštai, o ant jų – rankų darbo popierius su tekstais. Galima teigti, jog toks eksponavimo būdas yra šiuolaikiško požiūrio nulemtas, archaika spinduliuojančių tradicijų išsaugojimas ir atskleidimas, tiek pačios idėjos tiek ir medžiagiškumo prasme (verta prisiminti, jog lietuviai senojoje karyboje vašką itin gausiai naudojo kovoms skirtų metalinių ginklų (pvz., patrankų) liejyboje, rankų darbo popieriuje buvo fiksuojama karo eiga, baigtis ir pan.). Be to, tai leidžia mums prisiminti ne tik Lietuvos istorijos faktus, bet ir tautosaką, kurioje skleidžiasi tiek daug senosios mūsų protėvių išminties, vaizduotės bei tikėjimo paslapčių.

Šiuos, 2017-uosius metus Lietuvos Respublikos seimas paskelbė piliakalnių metais. Tad piliakalniams - mūsų šalies istorijos reliktams ir kraštovaizdžio formuotojams, skiriamas didesnis dėmesys nei įprastai tiek jų priežiūros tiek ir informacijos apie juos skleidimo atžvilgiu. Verta pasidžiaugti tuo, jog Albertas Švenčionis istorinių žinių, susijusių legendų, padavimų klausimą derina su kūryba. Autentiškai ir vizualiai patraukliai eksponuodamas savo kūrinius jis primena apie mūsų krašto didybę bei grožį. Galima sakyti, jog šioje parodoje, pačia patraukliausia forma - per meno kūrinį, skatinama domėtis šalies istorija, jos raida, kas, be jokios abejonės, ugdo mumyse patriotiškumo jausmą.  

Menotyrininkė Miglė Morkūnaitė

Paroda veiks iki rugpjūčio 15 d.

Maloniai kviečiame.

Parodą rengia galerija Aukso pjūvis.

Galerija „Aukso pjūvis“

Adresas: Verslo lyderių centras (BLC), K. Donelaičio g. 62, Kaunas

Darbo laikas: I-V 10-18 val.

Tel. 8-37-752750, 8-687-80276, 8-686-20716

E-galerija: www.auksopjuvis.lt

Facebook: https://www.facebook.com/auksopjuvisC

Albertas Švenčionis. Taurapilis.

grįžti į naujienų sąrašą